kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przyziemna sprawa - podłoga
2006/11/28 1:10:00

Najtańszymi spośród podłóg dostępnych w naszych sklepach są te produkowane z tworzyw sztucznych: wykładziny elastyczne i panele laminowane.

Wykładiny elastyczne występują bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, imitują często bardziej szlachetne materiały, takie jak drewno, kamień, szkło czy korek. Są dość trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, ale niestety, nie można ich odnawiać – zniszczone trzeba po prostu wymienić. Ich zaletą jest niewątpliwie niska cena i łatwość montażu, wadą – elektrostatyczność.

Panele laminowane zbudowane są z płyty MDF lub HDF, warstwy dekoracyjnej z impregnowanego laminatu oraz warstwy spodniej (przeciwprężnej) z laminatu lub kilku warstw specjalnego papieru. Wadą paneli laminowanych jest to, że są dość akustyczne (można je nieco wyciszyć specjalnymi matami z gąbki lub pianki układanymi pod podłogą).

Kamień jest najdroższym, ale i zarazem najtrwalszym materiałem stosowanym do produkcji podłóg. Jest odporny na wilgoć, wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, łatwo utrzymać go w czystości. Niestety – podłoga kamienna jest zimna, nie bardzo nadaje się więc do pokoju dziecięcego czy sypialni. Wadą podłóg kamiennych jest również ich duża akustyczność i wysoka – zwłaszcza w przypadku podłóg z kamienia naturalnego – cena. Jeśli zdecydujemy się na podłogi kamienne, musimy pamiętać, że bardzo efektowny i chętnie stosowany marmur jest materiałem wchłaniającym tłuszcz, nie nadaje się więc do kuchni – tu lepiej ułożyć płyty granitowe lub z tzw. konglomeratu granitowego.

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do wykańczania podłóg w naszych domach i mieszkaniach są niewątpliwie płytki ceramiczne. Produkowane są w wielu kolorach, rozmiarach i fakturach, błyszczące, matowe lub półmatowe, tańsze i droższe. Wybór jest olbrzymi i trudno dziwić się popularności płytek, jeśli weźmiemy pod uwagę ich liczne zalety: cenę, trwałość, łatwość pielęgnacji. Wprawdzie ich ułożenie wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, ale za to raz ułożone, będą służyć nam wiele lat, nie wymagając żadnych specjalnych zabiegów. Różnorodność cen płytek dostępnych na rynku sprawia, że na taki rodzaj podłogi mogą pozwolić sobie niemal wszyscy. Wadą płytek ceramicznych jest przede wszystkim to, że są bardzo zimne w dotyku (ratunkiem może tu być zastosowanie ogrzewania podłogowego) i – zwłaszcza, gdy są mokre – bardzo śliskie. Producenci starają się niwelować te niedogodności, tworząc płytki antypoślizgowe (pokryte szkliwem antypoślizgowym lub z tzw. reliefami – wypukłymi wzorami).

Producenci podłóg kuszą nas swymi ofertami zapewniając, że ich wyroby są trwałe, piękne i uniwersalne czyli można stosować je niemal wszędzie. Z tą „uniwersalnością” bywa jednak bardzo różnie, bo – jak wiadomo – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego… Podłoga to podstawa – dosłownie i w przenośni – więc zadbajmy o to, aby rzeczywiście mogła być użyteczna przez wiele lat i długo cieszyła nas swym pięknym wyglądem.

Strony: [1] [2] [3]

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mozaika, parkiet, podłoga, płytki podłogowe, wykładzina


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »