kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Przyziemna sprawa - podłoga
2006/11/28 1:10:00

Najbardziej eksploatowane miejsce w każdym pomieszczeniu – podłoga. Odpowiednio dobrana do wnętrza może służyć nam wiele lat, przy jej wyborze trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i trwałość, warunki panujące w danym pomieszczeniu (zwłaszcza wilgotność), a także jego przeznaczenie.

Podstawowe rodzaje podłóg dostępne obecnie na naszym rynku to wykładziny dywanowe, podłogi drewniane, podłogi z tworzyw sztucznych, kamienia (naturalnego lub sztucznego), ceramiki oraz podłogi nietypowe (szklane, korkowe, betonowe). Niemal wszystkie dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, można więc swobodnie dopasowywać ich kolory i wzory, posiadają jednak różne właściwości, które warto poznać, aby dobrze dobrać rodzaj podłogi do danego pomieszczenia.

Wykładziny dywanowe produkowane są w wielu kolorach i rozmiarach, są stosunkowo tanie i łatwe do ułożenia (spokojnie możemy zrobić to sami), a i wymiana starej wykładziny na nową nie przysparza żadnych problemów. Wykładziny dywanowe doskonale tłumią kroki, są ciepłe i przytulne, chętnie więc stosowane są w sypialniach, salonach i pokojach dziecięcych. Niestety – w tych ostatnich narażone są na zabrudzenia, które czasem bardzo trudno usunąć. Wśród dostępnych na rynku wykładzin najczęściej spotykamy:
- wełniane; miękkie i sprężyste, nie elektryzują się, ale bywają pożywką dla moli, przyciągają kurz i nie mogą być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach (gniją),
- bawełniane; miękkie, trwałe, łatwe do utrzymania w czystości,
- sizalowe; sizal jest włóknem naturalnym otrzymywanym z łodyg agawy, wykładziny sizalowe są więc trwałe i antystatyczne, ale bardzo źle znoszą wilgoć i trudno je wyczyścić (nie wolno ich prać!),
- wykonane z trawy morskiej; trwałe, odporne na wilgoć i brud,
- wykonane z włókna kokosowego; sztywne i kłujące, więc stosowane głównie w korytarzach i przedpokojach
- wykonane z włókien syntetycznych (poliamidowe, nylonowe, polipropylenowe); trwałe i dość odporne na wilgoć, ale zazwyczaj mocno się elektryzują.

Wykładziny dywanowe mają jeszcze jedną, dość istotną wadę – nie powinny być stosowane w mieszkaniach alergików, bo nie tylko same mogą być źródłem uczuleń, ale i trudno z nich usunąć takie alergeny, jak kurz czy roztocza.

Strony: [1] [2] [3] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mozaika, parkiet, podłoga, płytki podłogowe, wykładzina


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»