kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przyziemna sprawa - podłoga
2006/11/28 1:10:00

Podłogi drewniane (parkiety, mozaiki, deski lub panele) układamy najczęściej w pokojach, ale coraz częściej można spotkać taki rodzaj podłogi w przedpokoju, kuchni, a ostatnio nawet w łazienkach, pojawiły się bowiem na rynku panele produkowane z bardzo wytrzymałego i odpornego na wilgoć drewna tekowego.

Drewniane parkiety – stosowane w naszych domach już od bardzo wielu lat – są materiałem ciepłym i bardzo przyjaznym dla człowieka (zwłaszcza alergika!), ale niestety, co kilka- kilkanaście lat wymagają cyklinowania, a ich układanie trzeba powierzyć fachowcowi. Codzienną pielęgnację na pewno znacznie ułatwiają dostępne w sklepach środki do czyszczenia i konserwacji drewna – przy ich pomocy dobrze ułożony parkiet będzie nam służył przez wiele lat zachowując przy tym bardzo ładny, szlachetny wygląd.

Innym rodzajem parkietu jest tzw. mozaika złożona z drobnych elementów litego drewna. Mają one różne kształty i naklejone są na siatkę lub papier w podobny wzór, jak parkiet tradycyjny czyli w jodełkę, cegiełkę lub szachownicę. Czasem w mozaikach łączy się różne gatunki drewna (lub różne jego odcienie), co stanowi dodatkowy element dekoracyjny.

Sporą konkurencję dla tradycyjnych drewnianych klepek stanowią drewniane panele podłogowe. Są od nich tańsze, łatwiej je ułożyć, produkowane są w wielu różnych kolorach, są ciepłe i „ciche” – nie słychać na nich kroków. Nie wymagają cyklinowana i lakierowania, ale jeśli ulegną zniszczeniu można je w ten sposób odnawiać. Zbudowane są z dwóch lub trzech warstw: dolnej, tzw. przeciwprężnej, środkowej, złożonej z małych deszczułek oraz wierzchniej, kilkumilimetrowej warstwy szlachetnych odmian drewna. Panele drewniane pokryte są kilkoma warstwami lakieru albo zagruntowane olejem, który podkreśla strukturę i kolor drewna. W zależności od rodzaju układa się je bezklejowo, łączy klejem krawędzie lub całość przykleja do podłogi.

We wnętrzach rustykalnych nadal dość często spotykamy podłogi układane z desek. Oprócz najpopularniejszych dotąd podłóg dębowych czy sosnowych, coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju podłogi z drewna egzotycznego, pochodzące z Afryki, Indonezji czy Ameryki Południowej. Są twardsze i bardzie odporne na wilgoć niż te produkowane z rodzimych gatunków drewna, mają bardzo ciekawą kolorystykę i tylko jedną, ale za to poważną wadę – dość intensywny zapach, który może bardzo przeszkadzać co wrażliwszym mieszkańcom. Nie dotyczy to wszystkich rodzajów podłóg ego typu, warto jednak zapoznać się dobrze z rodzajem drewna, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.


Strony: [1] [2] [3] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mozaika, parkiet, podłoga, płytki podłogowe, wykładzina


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»