kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Z biegiem lat chętniej dekorujemy sypialnię
2013/7/23 23:50:00

Kobiety częściej niż mężczyźni nadają osobisty charakter wnętrzom i używają do tego celu większej liczby przedmiotów. Najchętniej panie upiększają pokój dzienny, a najrzadziej kuchnię – wynika z badania personalizacji mieszkań i domów, które przeprowadziła studentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Okazuje się, że z wiekiem wzrasta nasza chęć dekorowania sypialni, w związku z potrzebą intymności i przywiązania.

Katarzyna Janus, w ramach pracy magisterskiej z psychologii w SWPS we Wrocławiu, postanowiła sprawdzić z czego wynikają różnice w potrzebie dekorowania wnętrz własnymi zdjęciami, pamiątkami z podróży czy dyplomami. Pod naukową opieką dr Katarzyny Byrki przebadała 103 osoby w wieku od 19 do 62 lat, zarówno właścicieli, jak i wynajmujących. W badaniu wzięli udział domownicy, którzy w większym stopniu wpływają na wystrój mieszkania.

Jakimi przedmiotami się otaczamy? Najczęściej są to rzeczy osobiste, świadczące o relacjach z bliskimi. Im jesteśmy starsi tym zmniejsza się skłonność do pokazywania przedmiotów świadczących o relacjach osobistych z innymi, a zwiększa tendencja do autoprezentacji. – Chętniej otaczamy się trofeami świadczącymi o osiągnięciach, które nawiązują do naszej pracy lub statusu materialnego, np. wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, dyplomy i medale – opisuje Katarzyna Janus, autorka badania.

Jak się okazuje, potrzeba dekorowania pamiątkami własnego „M” nie zależy od tego czy jesteśmy właścicielami czy tylko lokatorami, ani jak długo mieszkamy w danym miejscu.

– Osoby wynajmujące czy mieszkające od niedawna, podobnie jak właściciele również nie zwlekają i zaznaczają, że nowe miejsce do nich przynależy – tłumaczy Katarzyna Janus.

Badanie studentki z SWPS we Wrocławiu jest pierwszym, które dotyczy różnic w potrzebie personalizacji przestrzeni mieszkalnych. Do tej pory badano otoczenie w miejscu pracy (biurowe, użytkowe) i wśród pracowników lub mieszkańców akademików. Według autorki wyniki tego badania mogą mieć praktyczne zastosowanie dla branży wyposażenia wnętrz, designu i projektowania. – Kontynuacją moich zainteresowań jest prowadzenie bloga o tematyce wnętrzarskiej – podsumowuje Katarzyna Janus.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-wrzesień 2012 r. na rzecz pracy magisterskiej pt. „Różnice indywidualne a personalizacja wnętrz mieszkalnych”. Praca wpisuję się w młodą dziedzinę naukową – psychologię środowiskową, która prowadzona jest w ramach fakultetów w SWPS Wrocław.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dekoracja wnętrz, personalizacja wnętrza, wnętrza


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»