kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ciepły dom, zimny dom...
2008/6/23 10:21:04

Wiele elementów wystroju wnętrza naszego domu wpływa na panujący w nim klimat. Dobierając odpowiednie kolory farb, do każdego pomieszczenia można wprowadzić ciepły lub chłodny nastrój. Poszczególne właściwości zimnych i ciepłych kolorów są bardzo istotne przy aranżacji każdego wnętrza, ponieważ to właśnie barwy kreują klimat pomieszczenia oraz pozwalają na wydobycie jego atutów i ukrycie wad.

W zależności od wybranej kompozycji barw w każdym pokoju możemy wykreować przeróżne nastroje. Umiejętnie zmieniając kolorystykę, wnętrze można urządzić w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu, jak również sprawić, że będzie ono żywe i energiczne lub też spokojne i relaksujące. Kierując się prostą zasadą doboru palety barw, która mówi, że barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony pobudzają, a barwy zimne - fioletowy, niebieski, zielony – uspokajają, możemy dopasować nastrój wnętrza do naszego temperamentu. Bawiąc się kolorami, możemy również wpłynąć na to, jak nasz pokój będzie postrzegany. Jeżeli jest za mały lub za duży, za ciemny lub też za bardzo słoneczny, to właściwie dobrane kolory pomogą skorygować te wszystkie niedoskonałości. W zależności od wybranej gamy kolorystycznej, wnętrze naszego domu może być wytworne i ekspresyjne lub też ciepłe i przytulne.

Zastanawiając się na urządzeniem domu czy mieszkania, zazwyczaj zaczynamy od wyboru koloru, na jaki pomalowany zostaną ściany. Podjęcie tej decyzji często sprawia niemałe problemy, ponieważ każdy z nas chociaż po części jest świadomy tego, że to właśnie odpowiednio zastosowana gama kolorów wprowadza do naszego domu odpowiedni klimat. Niektórzy z nas wolą pomieszczenia, w których dominują romantyczne czerwienie, ogniste żółcie i pomarańcze, czyli zestawienia barw ciepłych, wprowadzających do pokoju wytworny, a zarazem przytulny nastrój. Jeśli chcemy, aby wnętrze emanowało energią i elegancją najlepiej wybrać odcienie czerwieni. Doskonałym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian w kolorze „czerwieni flamenco” lub „aksamitnego burgunda”. Głębokie, ciepłe kolory sprawiają, że w ciągu dnia nasz pokój wydaje się otwarty i przestrzenny. Natomiast wieczorem, gdy światło dzienne zaczyna stopniowo słabnąć, barwy te wprowadzają nastrój zmysłowy i romantyczny. Zestawienie żółci i pomarańczy przywołuje pogodę lata i słońca. Nic więc dziwnego, że barwy te ożywiają przestrzeń pomieszczenia i „podnoszą” temperaturę w naszym domu.

Kolory, którymi udekorowany został dom, wiele mogą nam powiedzieć o skłonnościach i upodobaniach jego właściciela. Zwolennicy barw zimnych oczekują od swojego domu, aby był miejscem melancholii, relaksu i spokoju. Osoby te uciekają od głębokich ciepłych barw, wybierając stonowane odcienie błękitu, zieleni i fioletu. Paleta barw zimnych kreuje w naszym domu atmosferę swobodną i relaksującą, jednocześnie sprawiając, że pomieszczenia wyglądają świeżo, intrygująco i nowocześnie. Tak jak główną właściwością czerwieni i żółci jest ogrzewanie i wprowadzanie przytulnego nastroju w pomieszczeniu, tak naturalne kombinacje zieleni i błękitu ochładzają wnętrze, tworząc wrażenie spokoju i harmonii.

Dzięki różnym właściwościom ciepłych i zimnych kolorów możemy nie tylko tworzyć odpowiadający nam nastrój, ale również wizualnie korygować proporcje pomieszczeń. Właściwie dobrana paleta barw pozwala nam na udoskonalanie przestrzeni w taki sposób, że duże pokoje staną się bardziej przytulne, a małe i wąskie pomieszczenia będą wydawać się bardziej przestrzenne. Należy tylko pamiętać o tym, że jasne i chłodne kolory odbijają więcej światła i optycznie oddalają ścianę czy sufit od patrzącej na nie osoby. Kolory ciemne i ciepłe – wręcz przeciwnie. Barwy te pochłaniają padające na nie światło, optycznie przybliżając pomalowaną powierzchnię. Innymi słowami, wszystkie kolory ciepłe, czyli czerwienie, żółcie i pomarańcze, tworzą iluzję zmniejszania się przestrzeni. Stosowanie kolorów zimnych, takich jak zielnie i błękity, ma na celu wywołania wrażenia zwiększania się odległości i poszerzania przestrzeni.

Strony: [1] [2] następna »




 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dobór kolorów, malowanie, wnętrze, ściany


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »