kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Tkaniny we wnętrzu, czyli ubieramy nasze mieszkanie
2010/3/11 11:00:00

Tegoroczna zima nie daje za wygraną. Meteorolodzy zapowiadają jej kolejny atak. A chłodne, czy nawet mroźne wieczory miło jest spędzać w przytulnym wnętrzu. Temperaturę mogą podnieść odpowiednie tkaniny, które oprócz walorów dekoracyjnych stworzą ciepły klimat w mieszkaniu.

Stylowe pomysły

Tak naprawdę, na charakter wnętrza składa się wiele elementów. Obok stylowych mebli, lamp, luster oraz obrazów istotne jest dobranie odpowiednich tekstyliów, które stanowią jeden z głównych, o ile nie najważniejszy element wystroju każdego wnętrza. To dzięki nim zbudujemy niebanalny i ciepły klimat w domu. Powieszenie zasłon, udekorowanie kanapy nową narzutą, dodanie kilku poduszek czy wymiana pokrowców na krzesła nie są pracochłonnym, ani kosztownym przedsięwzięciem, a wiąże się ze zmianą stylistyki wnętrza. Trzeba tylko pamiętać, że przy doborze tekstyliów panuje taka sama zasada, jak w przypadku doboru ubrań. Jesienią i zimą wybieramy tkaniny cięższe i ciemniejsze, utrzymane w intensywnych, nasyconych barwach, natomiast wiosną i latem odpowiedniejsze są jasne, zwiewne i świetliste materiały.

fot. Praktiker- Osobom lubiącym przepych i bogactwo dekoracji polecam styl barokowy. Stworzymy go poprzez lśniące tkaniny ozdobione ornamentami wykonanymi np. z tafty, satyny czy jedwabiu. Nadadzą one pomieszczeniu wytworną atmosferę, a dodatkowo podkreślą elegancki i arystokratyczny charakter wnętrza. Zwolennikom stylu eko, polecam naturalne tkaniny takie jak: bawełna czy len. Można je zdobić np. muszlami czy małymi kamyczkami przywiezionymi z wakacji - mówi Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker - Bardzo modny i posiadający duże grono zwolenników jest tzw. styl „shabby chic", nowe wcielenie stylu „vintage". To nic innego, jak aranżacja wnętrza tak, aby wyglądało na postarzone. W pomieszczeniach w stylu „shabby chic" dominuje biel i pastele. Meble, dodatki, tkaniny - wszystko jest utrzymane w jasnych barwach. Tkaniny dekoracyjne powinny być miękkie i mięsiste, konieczne są poduchy - zarówno w salonie, jak i w sypialni. Całość powinna tworzyć efekt przytulności, jak byśmy przebywali w domu na dalekiej prowincji. Mogą pojawić się tu również delikatne motywy florystyczne, które nadają romantyczny nastrój pomieszczeniom. Minimalistyczne i nowoczesne wnętrza także warto ocieplić tkaniną. Tekstylne akcenty są wręcz tu niezbędne, aby uniknąć wrażenia sterylności i chłodu. I tak, na przykład w kuchni „a la laboratorium" warto dobrać odpowiednie i barwne pokrowce na krzesła, na ścianie z kolei można zawiesić kilka oprawionych niczym obrazy tkanin.

Nowe szaty okna

Tkaniny to także sprawdzony i praktyczny sposób dekorowania okien. Wybór jest duży, od rolet, przez firanki i zasłony, wzorzyste i gładkie, dopasowane do stylu pomieszczenia, lub kontrastujące. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych kwestiach. Jeśli posiadamy wysokie okno czy drzwi tarasowe pamiętajmy, aby zakupić odpowiednio długie zasłony oraz firany. Na pewno sprawdzi się tu aranżacja z wykorzystaniem gładkiego woalu. Dodatkowo, aby taka lekka i zwiewna tkanina pięknie się układała, dobrze jest dół zasłony obciążyć szeroką zakładką lub przyszyć elastyczną taśmę. W wysokich wnętrzach możemy śmiało pozwolić sobie na „przydługie" tkaniny, artystycznie spiętrzone na podłodze. Dodadzą wnętrzu szyku. Jednak zastosowane w niskim pomieszczeniu mogą przytłaczać. Z kolei, gdy okno ma wystający parapet, firankę należy zawiesić na specjalnie wyprofilowanej szynie lub zastosować dłuższe wsporniki przy karniszu, by się nie wybrzuszała.

fot. PraktikerFirany mogą być jedno - lub wielokolorowe, a wieszane warstwo utworzą kolorową mgiełkę. Do woali i organtyn można zastosować dekoracyjne zdobienia w postaci atłasowych lamówek, kryształowych taśm, paciorków, dekoracyjnych sznurów i chwostów. Nowoczesną formą są dekoracje okienne typu spaghetti, dostępne w różnych kolorach, często zdobione koralikami i kryształkami. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie do wnętrza urządzonego w orientalnym stylu.


Jeśli chodzi o dekorację kuchennych okien do łask wracają zazdrostki. Na przykład wykorzystując haftowaną zazdrostkę z organdyny, stworzymy aranżację przypominającą babciną kuchnię, w rustykalnym klimacie.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: aranżacja wnętrz, firanki, narzuty, obicia, poduchy, shabby chic, styl nowoczesny, styl rustykalny, tkaniny, vitage, zasłony


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »