kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pomysłowe wykończenie ściany
2009/7/30 0:20:00

Pomysłowo wykończone ściany pozwalają nie tylko nadać wnętrzu indywidualny charakter, ale nawet optycznie zmieniać jego wielkość. Tworzenie ciekawych, kolorystycznych kompozycji lub efektu faktury czy nanoszenie akcentów w postaci stempli i dekorów to zadania, które przy odrobinie inwencji możemy wykonać samodzielnie.


Ściana lubi kolor
Zestawienie kilku barw to najprostszy sposób stworzenia oryginalnego efektu wykończenia. „Dobierając kolory farb musimy pamiętać o tym, że barwy oddziałują zarówno na wygląd oraz charakter wnętrza, jak i na nasze samopoczucie. Dlatego ich kompozycja nie powinna być przypadkowa" - mówi Remigiusz Traczyk, ekspert Nobiles. „W niewielkich pomieszczeniach ciemne odcienie powinny stanowić jedynie urozmaicający akcent np. na wybranej ścianie lub we wnęce. Dzięki temu unikniemy przytłoczenia wnętrza, jednocześnie dodając mu ożywczego wyrazu" - dodaje Traczyk. W salonach i jadalniach dobrze sprawdzają się bardzo modne w tym sezonie kontrastujące zestawienia czerwonego z zielonym. Ściany sypialni lepiej czują się w błękicie ocieplonej żółtawym słomkowym. Szczególnie w niskich pomieszczeniach sufit najlepiej pomalować białą matową farbą , a jeżeli decydujemy się na kolor powinniśmy wybrać farbę o kilka tonów jaśniejszą od tej, którą pomalowaliśmy ściany. „Aby optycznie podnieść sufit, na styku ze ścianą warto - przy użyciu taśmy malarskiej - pozostawić kilkucentyetrowy pasek, w tym samym co sufit kolorze" - radzi Remigiusz Traczyk".

Wzorem malowana
Efektem coraz częściej zdobiącym ściany są kolorowe wzory i ornamenty. „Przy pomocy dostępnych w sklepach szablonów, właściwie każdy może stworzyć kwiatowy dekor" - przekonuje ekspert Nobiles. Intensywny wzór na pastelowej, o kilka tonów jaśniejszej ścianie, pozwala stworzyć efektowne wykończenie komponujące się np. ze wzorem kanapy lub dywanu. Podobizny bohaterów kreskówek to natomiast doskonały pomysł na ożywienie dziecięcej sypialni. „Do wykonania tego typu wzorów, poza odpowiednim kolorem farby i szablonem, potrzebujemy specjalnego, płasko ściętego pędzla lub gąbki. Farbę nalewamy np. na plastikowy talerzyk, a maczany w niej pędzel, przed przyłożeniem do ściany, ocieramy z nadmiaru farby. Malowanie rozpoczynamy od największych elementów, przechodząc następnie do drobniejszych" - radzi Traczyk. Innym pomysłem na ciekawą aranżację ściany jest odciskanie na niej wzorów przy użyciu stempli. „Do ich wykonania możemy użyć zarówno stempli zakupionych w sklepie, jak i zmoczonej w farbie gąbki lub zrolowanego papieru" - dodaje ekspert Nobiles. W każdym przypadku prace powinniśmy rozpocząć od dokładnego zaplanowania miejsca, w którym umieścimy wzór oraz zabezpieczenia powierzchni sąsiadujących przy pomocy folii i taśmy malarskiej.

Niecodzienna faktura
Jeżeli chcemy, aby ścianę zdobiło coś więcej niż kolor i dekor, możemy połączyć siłę tych dwóch elementów tworząc wzór imitujący niejednolitą fakturę tynku. „Wykorzystując zaskakująco proste i przystępne sposoby możemy uzyskać naprawdę imponujący efekt. Prace rozpoczynamy od nałożenia wałkiem farby, która będzie stanowić podkład. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „ton w ton", zwinięty kawałek materiału rolujemy po ścianie, zanim emalia wyschnie. Materiał ściągnie część emulsji tworząc wrażenie nierównej struktury. Chcąc osiągnąć bardziej kontrastowy rezultat, np. brązu z pomarańczowym, po wyschnięciu emulsji stanowiącej warstwę bazową przy pomocy kawałka materiału nasączonego farbą w drugim kolorze metodą rolowania uzyskujemy efekt faktury."

Tworzenie oryginalnych efektów na ścianie nie wymaga pecjalistycznych narzędzi ani wynajęcia profesjonalisty. Wystarczy ciekawa koncepcja, odpowiednio dobrane kolory i każda ściana nabierze wyjątkowego charakteru.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dekory, kolory ścian, malowanie ścian, szablony, wzory na ścianach, zestawianie kolorów


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»