kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Okna do wielu zadań w letniej odsłonie
2013/7/30 12:00:00

Ostatnie upalne dni sprawiły, że dostrzegliśmy jak ważne są w naszych domach i mieszkaniach odpowiednio przygotowane na wysokie temperatury okna. To właśnie one stają w takich dniach przed szeregiem zadań specjalnych. Nadmierne nasłonecznienie, wysokie temperatury wewnątrz mieszkań, czy wreszcie uciążliwe insekty, które dostają się do domu przez otwarte okna. Jak uniknąć tych problemów w przyszłości?

Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, ciepło, w dużej mierze przez okna, dostaje się także do wnętrza pomieszczenia. Zwykłe rolety i żaluzje nie stanowią skutecznej bariery dla promieni słonecznych.

Upał wyłącznie na zewnątrz


Przegrzewanie się pomieszczeń podczas upalnych dni to efekt nieskutecznej izolacji cieplnej budynków oraz niewystarczającej wentylacji. Najwięcej ciepła przedostaje się do naszych mieszkań przez okna. - Budując dom lub wymieniając okna na nowe, warto wybierać stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła. O wysokiej izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K – tłumaczy Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. - Dodatkową ochronę przed wysokimi temperaturami stanowią szyby przeciwsłoneczne czyli takie, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych odpowiedzialnych za nagrzewanie (podczerwień) – dodaje.

Chcąc ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do naszego domu, powinniśmy wybierać szyby refleksyjne z naniesioną od zewnętrznej strony warstwą srebra. Szkło ze specjalną powłoką metalu szlachetnego działa niczym lustro. Odbijając promienie słoneczne, nie pozwala im wniknąć do wnętrza i ogranicza w ten sposób przegrzewanie się pomieszczeń. Warstwa refleksyjna jest tak dobrana, że działa jak filtr: zatrzymuje promieniowanie cieplne jednocześnie nie zmniejszając znacznie przepuszczalności światła widzialnego. Dlatego pozwala cieszyć się zarówno niższą temperaturą, jak i słońcem w domu.

Mniejsze nasłonecznienie – większy komfort

Drugim sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się mieszkania przez okna, jest montaż zewnętrznych przesłon. Promienie słoneczne, które wnikną do mieszkania przez okno, nagrzewają wszystko w swoim zasięgu łącznie z wewnętrznymi roletkami i żaluzjami, które od tej chwili działają jak… kaloryfery. Dlatego jedyną skuteczną ochroną przed wysokimi temperaturami jest zapewnienie cienia od strony zewnętrznej. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań, począwszy od tradycyjnych okiennic i markiz, po nowoczesne rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Ich wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od architektury budynku. Markizy stosowane są nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów czy balkonów, ale i sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię słoneczną, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV. - Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, ale także nie pozawalają przedostać się wysokiej temperaturze – mówi Sławomir Dubiela. - Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła. Pod względem uniwersalności i wygody użytkowania rolety zewnętrzne należą do najbardziej praktycznych przesłon okiennych – dodaje ekspert. Pozwalają dowolnie regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia, są proste w utrzymaniu czystości oraz izolują mieszkanie od hałasu.

Komarom wstęp wzbroniony

Problemy z owadami są najbardziej odczuwalne w sezonie letnim. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, jednak pewne gatunki, takie jak osy czy komary, w skrajnych przypadkach mogą przysporzyć nam kłopotów. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż moskitiery zapewniającej bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież. Do najbardziej powszechnych rozwiązań należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Siatka rozpięta jest na wykonywanej z profili aluminiowych ramce, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. - Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką. Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji, dlatego im większa powierzchnia moskitiery, tym ramka powinna być grubsza – sztywniejsza, aby zapewnić właściwą sprężystość siatki - dodaje Sławomir Dubiela. Estetykę podnosi wykonanie łączenia narożników pod kątem 45 stopni, podobnie jak w oknach aluminiowych i uszczelka licująca się z profilem ramki. Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: insekty, komary, okna, upały, wakacje


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »