Biel rzadko bywa tylko „biała” i ma wiele odcieni, które pozwalają na precyzyjne sterowanie klimatem wnętrza. Kolor biały z kroplą żółtego, niebieskiego czy zielonego to tzw. barwy off-white − już nie białe, ale jeszcze nie kolorowe.
Kolory off-white to modne rozwiązanie w aranżacji wnętrz i świetna propozycja dla nieśmiałych. Nie każdy decyduje się na mocny kolor ścian czy łączenie kilku wyrazistych barw w pomieszczeniu, co jest już nie lada sztuką. Debiutanci w aranżacji wnętrz, jeśli nie chcą czystej bieli ścian, mogą stopniowo oswajać się z kolorem pozostając w białej tonacji lecz w jej innym wcieleniu. Off-white może subtelnie budować klimat wnętrza. Niby wyraźnie nie widać koloru, a jednak jest on „w powietrzu”. Efekt wymalowań kolorem off-white będzie zależał od rozmiarów pomieszczenia. Pomalowane jasnym kolorem wyda się ono przestronniejsze, bardziej uporządkowane i optycznie większe. Sztuczne światło wieczorem ociepli i zmieni kolor off-white wprowadzając do wnętrza przytulny nastrój.
Kolory off-white „wybaczają” i pozwalają na wiele. Trudno nie trafić z barwą, która w każdym przypadku będzie stanowić optymalne, jasne tło dla obrazów i innych dekoracji ściennych. Modne off-white’y to rozbielone indygo, kobalt, szarości, beże oraz odcienie fioletu i różu.
Off-white nie determinuje wnętrza, które może być urządzone w dowolnym stylu. Biel złamana kroplą zieleni, beżu, różu – sprawiając na próbniku w sklepie mało efektowne wrażenie – na ścianach potrafi zaskoczyć, wydobywając urodę mebli, stolarki, czy odcień posadzki. Szczególnie korzystnie komponuje się z ciemną podłogą lub meblami.
Kolory off-white mają jeszcze jedną zaletę − pozwalają na zmianę klimatu wnętrza jedynie dzięki wymianie dodatków. Dlatego te delikatne tonacje bieli są dobrym sposobem na modne urządzanie wnętrz dla każdego, nie tylko dla osób romantycznych i delikatnych.
Na podstawie materiałów Beckers - Tikkurila Polska
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »