kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak zadbać o materac?
2009/11/7 16:50:00

To, jak długo materac będzie nam służył, zależy od sposobu i jakości wykonania, intensywności używania oraz przestrzegania zaleceń producenta. Dobry sen jest niezbędnym elementem dobrego życia, dlatego warto zadbać, by nie zakłócało go niewygodne łóżko.

Przed zakupem materaca należy zwrócić uwagę na certyfikaty przyznane materiałom użytym do jego produkcji. Dają nam one swego rodzaju gwarancję jakości oraz żywotności produktu. Kiedy już jesteśmy zdecydowani na konkretny model, ważne, by dobrać do niego odpowiedni stelaż. Nie tylko w znacznej mierze poprawia on komfort snu, ale także zapewnia swobodny przepływ powietrza i wentylację materaca.

Poranna toaleta
Z racji tego, że w czasie snu nasze ciało nagrzewa się i wydziela wilgoć, rano warto pozostawić materac odkryty przynajmniej przez 20 minut. Umożliwimy mu w ten sposób wyschnięcie i przewietrzenie. Dla lepszego efektu można zastosować specjalne ochraniacze lub przekładki higieniczne.

Z boku na bok
Jeśli nasz materac jest obustronny, należy pamiętać, aby przynajmniej raz na pół roku obrócić go na drugą stronę. Nie tylko poprawia to higienę snu, ale i służy materacowi, przedłużając czas, w którym będzie nam dobrze służył. Ale to nie koniec akrobacji, które należy wykonywać z materacem. "Należy go również obracać na linii głowa - nogi, dzięki czemu wszystkie miejsca są obciążone równomiernie. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu odkształceń spowodowanych długotrwałym i jednolitym naciskiem ciężaru ciała" - radzą eksperci z Fabryki Materacy Janpol.

Materac do pralki
A co zrobić gdy przypadkowo dojdzie do poplamienia materaca? Należy działać natychmiast, aby woda lub inny płyn nie zdążył przedostać się do warstwy materiałów wypełniających. Czasami wysuszenie może okazać się nie lada problemem. W takiej sytuacji powinniśmy zdjąć pościel i ustawić materac w pozycji pionowej, gdyż w ten sposób ciecz wolniej przenika do jego wnętrza. Następnie suchą ściereczką należy zebrać tyle wilgoci ile się da, a ewentualne zabrudzenia zetrzeć wilgotną gąbką. Natychmiastowa reakcja daje nam większe szanse na likwidacje plam. W związku z tym, że dla wielu z śniadanie w łóżku jest nieodzownym rytuałem udanego poranka, a podczas jedzenia łatwiej o zabrudzenie materaca, warto pomyśleć o modelu ze ściąganym pokrowcem.

Czego unikać?
Obok całej listy zaleceń mających przyczynić się do jak najdłuższego zachowania materaca w dobrym stanie, są również pewne zakazy i ograniczenia. Do tych powszechnie znanych można zaliczyć zakaz palenia na materacu. Dzieci należy przypilnować, aby nie skakały po łóżku, ponieważ może to spowodować uszkodzenie jego wewnętrznej struktury. Z podobnymi uszkodzeniami możemy się spotkać kiedy zginamy, składamy albo zwijamy materac, na przykład podczas transportu. Nie powinno się także przesiadywać na krawędziach materaca, ponieważ nacisk skoncentrowany na małej powierzchni może je osłabić.

Przed zakupem warto także zapoznać się z warunkami gwarancji danymi przez producenta. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe użytkowanie lub konserwacja mogą być przyczyną skrócenia gwarancji.()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: materac, pranie materaca, sen, spanie, sypialnia, zakup materaca, łóżko


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»