kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak wybrać najlepsze drzwi?
2009/4/6 9:00:00

O trwałości i komforcie użytkowania drzwi decyduje ich konstrukcja, materiał, z którego zostały wykonane, i perfekcyjne zamocowanie. W sztuce aranżacji wnętrz liczy się natomiast ich wygląd i sposób otwierania.

Dobór parametrów technicznych drzwi, takich jak odporność na działanie wody czy izolacyjność termiczna, zależy od miejsca ich zamontowania. Innymi drzwiami trzeba oddzielić jadalnię od kuchni, innymi sypialnię, jeszcze innymi łazienkę. Te ostatnie na dole powinny mieć otwory wentylacyjne, umożliwiające nawiew powietrza.

- Można także zamontować drzwi krótsze, tak aby między nimi a podłogą powstała szczelina o wymaganej powierzchni - mówi Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado. - Co ważne, drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz.

Przed podjęciem decyzji o wyborze drzwi warto przynajmniej wstępnie rozplanować rozmieszczenie mebli i elementów dekoracyjnych (także luster i obrazów). Wtedy łatwiej będzie można wybrać najkorzystniejszy sposób otwierania skrzydeł.

Drzwi mogą mniej lub bardziej izolować akustycznie, zapewniać intymność lub doświetlać pomieszczenie. Jeśli chcemy uzyskać dwa pierwsze efekty, najlepsze będą drzwi pełne. Natomiast drzwi przeszklone będą przepuszczały światło i - nawet zamknięte - łączyły pomieszczenia.


Drzwiami pełnymi zwykle zamyka się sypialnię, gabinet czy pokój starszej osoby. Stosuje się je również tam, skąd głośne dźwięki czy odgłosy hałaśliwej zabawy mogą przedostawać się do innych pomieszczeń. Może to być np. pokój nastolatka czy osoby słuchającej głośnej muzyki. A jeśli w domu jest spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze, to pełne drzwi skutecznie zasłonią widok zazwyczaj niezbyt efektownego ich wyposażenia.

Drzwi przeszklone wyglądają lżej, niż pełne. Są też bardziej ozdobne, ponieważ szklane wstawki wykonuje się z dekoracyjnego szkła.
Na zawiasach mocuje się drzwi rozwieralne. Jest to najczęściej wybierany rodzaj drzwi, ale na ich otwieranie trzeba zarezerwować sporo miejsca. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, pełne lub przeszklone. Wybierając jednoskrzydłowe drzwi rozwieralne, konieczne jest ustalenie, czy mają być lewe czy prawe. Decydując się na ten rodzaj drzwi, przed wizytą w punkcie sprzedaży trzeba dokładnie sprawdzić wymiary otworu drzwiowego, aby wybrać odpowiedniej wielkości skrzydło (lub skrzydła). Ważne jest też zmierzenie grubości ścian, do których będą mocowane ościeżnice.

W pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwi, można zamontować drzwi przesuwne, które poruszają się na rolkach po prowadnicy. Po rozsunięciu mogą chować się w ścianie (wtedy są niewidoczne) lub na nią zachodzić. Skrzydła drzwi naściennych po rozsunięciu zasłaniają ścianę, nie można więc obok nich powiesić obrazków czy półek. Ponadto, i zamknięte, i otwarte będą widoczne. Ale jeśli drzwi są ładne, mogą być ozdobą wnętrza.
Kolejne kryterium wyboru drzwi to wzornictwo. Ich linia stylistyczna powinna nawiązywać do wystroju wnętrza. Fakturę i kolor drzwi wykończonych naturalnym fornirem lub drewnopodobną okleiną najlepiej dobrać do podłogi, schodów, okien i innych drewnianych elementów wyposażenia. Uporządkuje to wnętrze i nada mu spójnego charakteru.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: drzwi, klamki, ościeżnice, wystrój wnętrz, zawiasy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »