kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak wybrać idealny materac?
2011/8/13 22:20:00

Zmęczenie, ból mięśni, niewygoda - takie są skutki źle dobranego materaca. Zbyt twardy powoduje zdrętwienie, zbyt miękki - wygięcie kręgosłupa. Jedynie przemyślany zakup gwarantuje zdrowy sen i dobre samopoczucie.

Sen regeneruje siły, łagodzi nerwy i optymalizuje struktury pamięci. Wystarczy jedna źle przespana noc, aby obniżyła się sprawność psychofizyczna. Dlatego ważne jest nie tylko, ile godzin śpimy, ale też, w jakich warunkach. Materac jest jednym z najważniejszych mebli w naszym mieszkaniu. Jak wybrać odpowiedni? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Twardy czy miękki?

Przez wiele lat uważano, że najlepszy materac, to twardy materac. Dziś wiemy, że wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Idealny to taki, który dopasowuje się do naszego ciała i zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. - Zbyt miękki model nie zapewni mu wsparcia. Wówczas każda zmiana pozycji w czasie snu będzie wiązać się z nadmiernym wysiłkiem i nieprawidłową pozycją kręgosłupa - mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy firmy Janpol. Nienaturalne wygięcie pleców powoduje ścisk przestrzeni między dyskami. Efektem tego są bóle i kurcze mięśni. Co się dzieje, kiedy materac jest zbyt twardy? - Wówczas podczas snu podparte są jedynie niektóre części ciała. To utrudnia krążenie krwi, czego następstwem jest napięcie i zdrętwienie sylwetki - mówi Tomasz Goc. Dodatkowo, jeśli materac nie wygina się pod ciężarem naszego ciała, kręgosłup pozostaje „w zawieszeniu" nad nim, co powoduje ból w dolnej części pleców. Dobór odpowiedniego sprzętu, na którym śpimy sprawi, że kręgosłup będzie odciążony, a nasze ciało ułożone we właściwy sposób. To zapewni odpoczynek i prawidłowy obieg krwi.

Jak go sprawdzić?

Decyzję w sprawie materaca pomoże podjąć prosty test, który pokaże nam, jaka twardość jest dla nas odpowiednia. Podczas snu kręgosłup powinien być prosty, jeśli leżymy na boku i wygięty na kształt litery „S", jeśli leżymy na plecach. Jak więc to sprawdzić? -Trzeba położyć się na materacu na plecach, wsunąć dłonie pod biodra i przesunąć je w kierunku odcinka lędźwiowego (najniższej części kręgosłupa). Jeśli dłonie nie dotkną pleców - materac jest zbyt twardy, a jeśli nie będzie dla nich miejsca - zbyt miękki. Ręce powinny wejść pod plecy przy lekkim oporze - radzi Tomasz Goc.

Dobry wybór

Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów materacy. W zależności od tego, jak i z czego są zrobione, mogą się mniej lub bardziej dopasowywać do kształtu ciała. Można na przykład wybrać materace kieszeniowe oraz lateksowe ze strefami twardości.

Wybór materaca nie powinien opierać się wyłącznie na jego cenie i wyglądzie. Ma on tak duże znaczenie dla naszego zdrowia, że warto świadomie przemyśleć swoją decyzję. Dzięki temu będziemy się budzić wypoczęci, zrelaksowani i gotowi na kolejny dzień.fot. Janpol()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: materac, sypialnia, łóżko


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»