kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Drewno w łazience
2009/8/8 14:50:00

Nadaje pomieszczeniom ciepło i niepowtarzalny wygląd. Jest synonimem prestiżu. Nie wychodzi z mody. Jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem niealergizującym.

Jeszcze kilka lat temu drewniana podłoga czy szafki pod umywalki w łazience uważane były za niepraktyczne. Dziś możemy wybierać spośród kilkunastu gatunków drewna, którym towarzyszy szeroka gama produktów do impregnacji. "Najlepsze do łazenek i kuchni są gatunki egzotyczne: teak, merbau, IPE oraz matao. Główne ich zalety to twardość oraz fakt, że mają w sobie bardzo dużo oleju, co zabezpiecza je przed wilgocią" - tłumaczy Artur Budek, zastępca kierownika sklepu BEL-POL w Parku Handlowym Bielany. "Impregnacja drewna lakierem ma tę wadę, żelakier jednak wchodzi w reakcję z wodą i po pewnym czasie pęka, złuszcza się. Oznacza to konieczność szlifowania całej powierzchi i powtórną impregncję. W przypadku gatunków egzotycznych wystarczy regularnie co 2 miesiące naoliwić podłogę specjalnymi produktami, dzięki którym będzie wyglądać jak nowa" - dodaje.

Drewno nie należy do materiałów tanich, za to jego trwałość i możliwość wielokrotnej renowacji rekompensuje pierwotny wydatek. Koszt samego materiału, bez robocizny i impregnacji, wynosi około 300 zł/m2 za teak, 100-250 zł/m2 za merbau i 100 zł/m2 za IPE.

Ługowanie i olejowanie - te dwie technologie są najbardziej naturalnym zabezpieczeniem powierzchni drewnianych. Uwydatniają strukturę drewna, rysunek słojów, a jednocześnie rozjaśniają podłogę. Proces ługowania hamuje naturalne żółknięcie drewna. "Z podłogi ługowanej i olejowanej łatwiej jest usunąć rysy. Można ją polerować" - mówi Iwona Kamińska, kierownik salonu Flügger. "Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat" - dodaje.

Produkty do drewna mają różne zadania: oczyszczanie, zabezpieczanie przed wnikaniem brudu i płynów i odświeżanie. Zazwyczaj mają odcienie, które dobieramy ze względu na kolor drewna oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Prezentowane w magazynach wnętrzarskich łazienki z drewnianą podłogą, szafką pod umywalkę lub obudowaną drewnem wanną są piękne, modne i pasujące do każdego stylu. Może więc pora odrzucić dawne uprzedzenia?()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: IPE, drewniana podłoga, drewno egzotyczne, impregnacja drewna, mata, merbau, olejowanie, teak, ługowanie


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»